Latvijas Kristīgais Radio
Meklēt

LKR televīzija

 

391. Laika Zīmes - Dieva veidota laulība
135. Gaismas ceļš - Brāļu draudžu process Anglijas parlamentā 2.d.
381. Ja Mani ļaudis - Viss no Dieva žēlastības
Atbildes uz klausītāju jautājumiem: „Ko par to saka Bībele” (199.daļa)
373. Kas ir cilvēks? - Maranata


Izdrukai

Kristīgā hiphopa albums "Lūpā"


Iznācis  pirmais latviešu kristīgā hiphopa albums „Lūpā”, ko izdevusi mūzikas izdevniecība „EMU leibls”. Tajā ir 16 dziesmas, un kā nojaušams no albuma nosaukuma, šo muzikālo dāvanu sarūpējis kristiešu aprindās pazīstamais hiphoperis Āķis (Kaspars Jansons).

 

Iegādāties albumu varat šeit.

 

Klausies "3. dziesma" fragmentu:


 

Ar Āķi sarunājās Ervīns Jākobsons.

 

- Beidzot ilgi gaidītais albums ir klāt. Jūti gandarījumu?

 

Āķis: - Jā, protams. Par šo albumu esmu domājis un pie tā strādājis ilgi. Kaut kādas skices un aprises veidojās jau 3NiTy laikā. Kad pienāca īstais brīdis, tās atkal uzplaiksnīja atmiņā un tika iekļautas topošajā albumā. Faktiski gandarījums vairāk ir par to, ka beidzot arī Dievs grib, lai šis disks taptu izlaists, jo, godīgi sakot, pirms tam esmu gatavojies izdot albumu gan viens, gan kopā ar grupu vismaz reizes trīs. Neizdevās, tātad nebija Dieva plānā. Tolaik par to biju dikti skrobīgs. Domāju: nu kā tad tā – dziesmu teksti gatavi, mūzika ir, viss notiek, bet… nekas tomēr nenotiek! It kā kāda roka pieturētu un kāds teiktu: „Neskrien, čali!” Esmu pateicīgs Dievam, ka tolaik nekas netika izlaists, jo šobrīd daudz kas ir mainījies, daudz ko esmu sapratis un pārdomājis.

 

- Piemēram.

 

- Piemēram, Bībelē ir teikts: „Zirgus var gatavot kaujai, bet uzvara nāk no Tā Kunga!” Tolaik es dzīvoju ar domu: nu, ja jau tā, tad kādēļ censties – ja jau rezultāts nav atkarīgs no manis, tad jācep tik augšā, nedomājot ne par kvalitāti, ne citām niansēm. Ja albums būtu izlaists tolaik, neesmu pārliecināts, cik tas būtu kvalitatīvs. Iespējams būtu tāds vienreiz klausāmais variants - parasta mūzika, parastas tēmas. Turpretī tagad katra nots, harmonija, katrs vārds ir pārdomāti līdz pēdējam.

 

- Kāda ir albuma centrālā vēsts?

 

- Centrālā vēsts noteikti ir dzīves jēga, kuru mēs katrs varam meklēt Kungā Jēzū Kristū, jo viss ir no Viņa, caur Viņu un uz Viņu. Atgriežoties pie gandarījuma – man ir gandarījums, ka iznācis albums, kas lietas sauc īstajos vārdos un, ka tas būs pieejams arī ārpus kristīgajiem grāmatu galdiem, tātad arī tiem, kas kaunas apmeklēt baznīcu. Otrkārt, albums ir tāds daudzšķautņains. No vienas puses, tas sludina Dievu, no otras ir domāts arī man pašam, jo dziesmas rakstot esmu iedvesmojies no situācijām, kādas tobrīd bija aktuālas manā dzīvē.

 

- Kas vēl piedalījās albuma tapšanā?

 

- Vislielākā pateicība pienākas Domino un Jānim Kalvem. Viņi no sākuma līdz beigām bija klāt albuma tapšanas procesā. Domino ir albuma izpildproducents, tātad atbildīgs par kopskanējumu, muzikālo noformējumu u.t.t. Jānis, savukārt, strādāja pie pults. Viņa gudrība, mūsu vajadzību pareiza izpratne un reakcija, kā arī tehniskais nodrošinājums izveidoja šo albumu tādu, kādu to tagad varam dzirdēt.

 

Albums sākas ar Denisa Paškēviča flautas skanējumu, kas turpinās arī otrajā skaņdarbā. Viena dziesma ierakstīta kopā ar pēdējo desmit gadu Eiropas vienu no populārākajiem hiphopa izpildītājiem Promoe no Zviedrijas. Tā stāsta par pēdējo laiku zīmēm. Pašam ļoti patika 96. psalma ietērpšana mūsdienīgā skanējumā, kur man palīdzēja grupa Secondchance un Gints Jurga. Šī dziesma ir pilnīgs pretstats visām pārējām. Ierakstīta tā bija kā nenoslīpēts materiāls, improvizācija. Dienu pirms albuma māsterēšanas es sarkanām acīm sēdēju mājās pie datora un līdz puspieciem rītā miksēju, graizīju garumgarus audio failus, kopskaitā desmit, katru 26 minūšu garumā, līdz saspiedu to visu pusotrās minūtēs. Vēl vienu albuma dziesmu man palīdzēja ierakstīt Vita Ivaškeviča, Vineta Vītola un Andris Kauliņš. Atsevišķās dziesmās piedalās Willux no Lietuvas supergrupas Skamp, ir arī skreči no Latvijas turnteiblistu profesionāļa DJ Krii un skaņuplašu skrāpējumi DJ Pogo no Anglijas izpildījumā.

 

- Tava dziesma Nākat tuvāk iekļauta arī izlasē Chewin’ Gum. Kā tu nokļuvi šajā projektā?

 

- Patiesībā šādu hiphopa projektu ir ļoti daudz un, ja nebūtu darba un lielās aizņemtības, ar prieku tādos piedalītos pēc iespējas vairāk. Chewin’ Gum gan ir nedaudz citādāks, jo šāda veida kompilācija nav vēl dzirdēta – tā ir pirmā vispasaules kristīgā hiphopa izlase. Tas nozīmē, ka šeit ir izpildītāji, kas repo ne tikai angliski, bet arī latviski, somiski, vāciski, portugāliski un citās mēlēs. Chewin’ Gum Vol.1 iznāca decembra pirmajā nedēļā un sīkāka informācija par šo izlasi jaušama mājas lapā www.nashunshakerz.ning.com. Piedalīties šajā projektā mani uzaicināja izlases veidotājs Injens. Šo albumu kā extru varēs dabūt par brīvu veikalā Randoms visi hiphopa mūzikas pircēji.

 

(materiāls no žurnāla "Tikšanās" janvāra numura)