Balso par ģimeni

Ceturdienās 17.15
Ceturtdienās 23.15 atkārtojums

Raidījums par ģimeni, vērtībām un Latviju.
Raidījumu veido biedrība "Asociācija Ģimene",
ar studijas viesiem tiekas Viktorija Slavinska-Kostigova 
 

Vija Beinerte

Vija Beinerte

Lejupielādēt Klausīties

Kinorežisori, publicisti, esejisti Viju Beinerti uz sarunu aicinām brīdī, kad Latvijā parakstu vākšanas kampaņa par grozījumiem LR Satversmē ar mērķi nostiprināt ģimenes jēdzienu sasniegusi rekordlielu parakstu skaitu. Līdz šim neviena iniciatīva nav sasniegusi šā brīža ciparu. Sabiedrībā diskusijas turpinās. Pati Vija reiz rakstīja, ka “patiesība nebaidās, ka par to diskutē”. Šodien viņa uzsver – katram pašam ir jāizvēlas un jāierauga, kurš ceļš tad ved uz patieso plaši apspriesto brīvību – platais visatļautības un tolerances vai šaurais pašaizliedzības un mīlestības ceļš.

Alīna Ozoliņa

Alīna Ozoliņa

Lejupielādēt Klausīties

Ietekmi, kādu uz sabiedrību atstāja 2005.gadā Satversmē nostiprinātais laulības jēdziens, var ieraudzīt statistikas datos. "Bija ne tikai emocionālais pacēlums, bet galvenais - diskusija, kurā tika pamatots, kāpēc laulība ir laba. Lai arī tajā gadā notika arī pirmais praida gājiens, notika arī pirmais Ģimeņu gājiens ("Ģimene Latvijas lepnums un spēks"), kurā tika godinātas ģimenes un tika parādīts pozitīvais apliecinājums, ka valstij rūp laulība un ģimenes," atmiņās dalās TELOS rakstu autore, RAKUS vecākā datu analītiķe Alīna Ozoliņa. Viņa apstiprina, ka arī augstas raudzes pētījumu datos ir ieraugāms, ka "bērnam nav vienalga, ar kuriem diviem cilvēkiem uzaugt, un ka bērni jebkurā vecumā ļoti pārdzīvo šķiršanos". Par šā brīža iniciatīvu ierosināt referendumu viņa norāda, ka tas "ir visdemokrātiskais tautas vēlmju izpausmes veids, un medijiem būtu jāinformē, ka CVK ir šāda iniciatīva, kas nav pretrunā ar Satversmi. Mediji var piekrist vai nepiekrist, bet šī ir tā pilsoniskā aktivitāte, ko pat kā vērtību uzsver arī liberālā puse".

Voldemārs Lauciņš

Voldemārs Lauciņš

Lejupielādēt Klausīties

"Ir traģiski, ja mums apnīk labās lietas un mēs pat par tām aizmirstam. Kā valsts esam šobrīd apmaldījušies trīs priedēs. No vienas puses ir aizbildinājums, ka visa rietumpasaule ir tajās apmaldījusies, tomēr nedrīkstam aizmirst kaut vai to, kā veidot pareizi attiecības," norāda teologs, medija "Apriņķis" rakstu autors un Lutera akadēmijas pasniedzējs Voldemārs Lauciņš. Viņš norāda, ka ģimene ir vienīgais Dieva iedibinājums, kas spēj visiem dot pareizo ilgtermiņa rezultātu, un uzsver, ka izjūt īpašu personīgo atbildību mudināt iestāties par ģimeni tos, kas neņem vērā pamata likumsakarības. Par parakstu vākšanu, lai nostiprinātu Satversmē ģimenes jēdzienu, viņš saka - šajā desmitgadē šis ir nozīmīgākais brīdis, kas jāizmanto, jo parakstoties mēs ļaujam arī paildzināt tik nepieciešamo diskusiju sabiedrībā.

Artūrs Rižeščonoks

Artūrs Rižeščonoks

Lejupielādēt Klausīties

"Kad tradicionālas ģimenes grib izteikt savu viedokli, tām liek klusēt, jo tas, lūk, neesot populārs un tas neatbalsta liberālos uzskatus un centienus. Tomēr es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju, kurš apzinās, ka tikai tradicionāla un dabiska ģimene ir viens no svarīgākajiem valsts balstiem, parakstīties par šo iniciatīvu. Brīnums var notikt tikai tad, ja mēs iesaistīsimies visi," tā aicina Latvijas Lūgšanu tīkla vadītājs Artūrs Rižeščenoks. Viņš norāda, ka vērtības, uz kurām mēs kā nācija šobrīd esam stipri, var piedzīvot sabrukumu, ja turpināsim vienaldzīgi skatīties un domāt, ka neko nevaram izdarīt ar parakstiem.

Līga Garkuša

Līga Garkuša

Lejupielādēt Klausīties

Pirms 15 gadiem Līga Garkuša, apprecoties ar ukraini, aizbrauca prom no Latvijas. Krievijas uzbrukuma dēļ viņa ar savu ģimeni, kurā aug četras meitas, šobrīd jau vairāk nekā trīs mēnešus atrodas Latvijā, un pirmā lieta, ko viņa izdarīja, kad noformēja Latvijā bankas kontu, bija - parakstīšanās par ģimenes jēdziena nostiprināšanu Satversmē. Uzziniet, kādēļ viņai tas bija būtiski! Līdzās saviem novērojumiem Latvijā, Līga norāda, ka piedzīvotā kara priekšā sagruva jebkāda LGBT ideoloģija un Ukrainas vīrieši turpina ar divtik lielu spēku darīt to, ko darījuši vienmēr – rūpēties par savu dzimteni, sievietēm un ģimeni. Arī starp kara dārdiem un postījumiem, vīrieši bildina un apprec savas mīļotās sievietes, solot cīnīties par viņām, ģimeni un valsti!  Tieši šo apliecināto vīrišķību šobrīd apbrīno visā pasaulē.

Krists Kalniņš

Krists Kalniņš

Lejupielādēt Klausīties

Viendzimuma pāru attiecību sakārtošana  ir konkrētas ideoloģijas jautājums un tas mūsu kultūrvēsturiskajā telpā un sabiedrības izpratnē ir kaut kas svešs - tā jau pirms diviem gadiem televīzijas raidījumā apliecināja pazīstamais mācītājs Krists Kalniņš. Šodien viņš uzmanību vērš uz to, ka centieni sakārtot šīs viendzimuma attiecības kļūst arvien asāki un tajos saskatāmi daudzas nepatiesības. Piemēram, tas ir vājš aizsegs, kad mums cenšas pateikt, ka Saeimā virzītais Civilās savienības likumprojekts ir par jebkurām attiecībām un ka tā nav mērķtiecīga platformas sagatavošana viendzimuma laulībām. Krists Kalniņš: "Mēs šodien balsojam par savu bērnu nākotni, tā ir politiskās atbildības uzņemšanās par mūsu nākotni. Ja vēl neesat nobalsojuši latvija.lv/pv par pirmo iniciatīvu - par ģimenes vērtībām, izdariet to, jo jūsu balss ir izšķiroša!"

Dārta Sedleniece

Dārta Sedleniece

Lejupielādēt Klausīties

Trīs bērnu mammas, mūziķes Dārtas Sedlenieces un viņas meitas Emīlijas balsis balss ir dzirdamas ģimenes himnā "Dzīvības pavediens". Dziesmas tikko klajā nākušo video klipu varat atrast Kustības "Par dabisku ģimeni" Youtube kanālā. Mūziķe saka, ka "ģimene vienmēr ir bijusi fundamentāla vērtība un iet roku rokā ar vīrieti, sievieti, bērniem un nākotni." Viņa uzskata, ka ja šodien kāds apgalvo, ka šī ir veco laiku domāšana, tad patiesībā viņš neatšķir savas īslaicīgās vēlmes no gadu tūkstošu ieliktā nemainīgā pamata attīstībai. Klausieties šo sarunu un noskaidrojiet, ko mūziķei nozīmē savas vērtības izdzīvot ikdienā un kā viņa iemācījusies pastāvēt asās diskusijās par ģimenes vērtībām.

Thiago un Zanda Bomfin Oliveira da Silva

Thiago un Zanda Bomfin Oliveira da Silva

Lejupielādēt Klausīties

Ģimene ir viens no spēcīgākajiem sabiedrības pīlāriem, tādēļ tā ir jāiznīcina, un ja gribat zināt, kas būs Latvijā pēc kādiem pieciem gadiem, paskatieties, kas šobrīd notiek Brazīlijā - tā liberālisma un konservatīvisma cīņu komentē brazīlietis Thiago Bomfin Oliveira da Silva. Viņš sarunā kopā ar sievu Zandu skaidro, ka Brazīlijā jau gadiem ir redzams, ka "lai iekarotu prātus, nav vajadzīga armija, bet jāstrādā pie skolām, draudzēm un masu medijiem". Šokējoši, bet šobrīd Brazīlijā raisās diskusijas par Mātes dienas izņemšanu no kalendāra, bet "ja nav mātes, tad arī tēvam vairs nebūs nozīme ģimenes jēdzienā". Raidījumā piedalās arī asociācijas "Ģimene" vadītājs Rihards Kostigovs.

Ainars Baštiks

Ainars Baštiks

Lejupielādēt Klausīties

LBDS mācītājs ar teju 35 gadu kalpošanas pieredzi Ainars Baštiks daudziem arī palicis prātā kā pirmais un vienīgais bērnu un ģimenes lietu ministrs, kura laikā ģimenes atbalsta politikā mūsu valstī tika izdarīts pārsteidzoši daudz. Šajā sarunā arī daudziem līdz šim nedzirdētais stāsts - kā mūsu Satversmē tika reiz nostiprināts laulības jēdziens. Liberālo ideju aizmetņi 2005. gadā satrauca vairākus deputātus, kuri pauda pārliecību, ka satraukumam ir pamats, ja vīrietis ieiet sieviešu tualetē un saka, ka ir sieviete. Ainars Baštiks ir pārliecināts, ka Satversmē šobrīd ir jānostiprina ģimenes jēdziens.

Vineta Preisa

Vineta Preisa

Lejupielādēt Klausīties

Kā vecākiem reaģēt, ja skolā bērniem  tiek mācīts par, piemēram, sociālajiem dzimumiem un cits pret Satversmē iekļautajām vērtībām saturs? Pedagogiem ir pienākums ievērot Satversmi, tomēr bieži nākas piedzīvot, ka netiek izanalizēts dažādos kursos dzirdētais vai no malas pieaicināto liberālo organizāciju lekciju saturs. Pedagogi ir atbildīgi gan par metodēm, gan par rezultātu. Likums šobrīd nosaka izglītības sistēmas un pedagoga atbildību par mācību procesa atbilstību tikumiskajai audzināšanai - tā atbilst LR Satversmei ietvertajām un aizsargātajām vērtībām, īpaši laulību un ģimeni. Jebkuru citu vērtību mācīšana ir burtiski likuma pārkāpums. To vairāk sarunā skaidro "Ģimenes attīstības un kultūras centra "Alise"" vadītāja, sociālais pedagogs Vineta Preisa. Viņa vecākus mudina atbildīgi sekot līdzi tam, kas tiek mācīts bērniem un reaģēt, ja kaut kas nav saskaņā ar likumu un viņu personīgo pārliecību.

Elīna Kārkla un Andars Ignacs

Elīna Kārkla un Andars Ignacs

Lejupielādēt Klausīties

Kas ir Ģimenes vēstneši? Par to mums tiešraidē telefonsarunā pastāstīja Jānis Liepiņš no Madonas. Viņš ir iesaistījies parakstu vākšanas kampaņā un uzrunā ne tikai draudzes locekļus, bet par parakstīšanās nepieciešamību informē arī uz ielas satiktas ģimenes. Raidījumā uz klausītāju jautājumiem palīdz atbildēt Latvijas Vīru biedrības vadītājs Andars Ignacs un biedrības "Asociācija Ģimene" projektu vadītāja Elīna Kārkla.

Kaspars Herbsts

Kaspars Herbsts

Lejupielādēt Klausīties

Kāpēc mēs, runājot par parakstu vākšanas iniciatīvu, tik bieži atsaucamies uz 2020.gada novembrī izskanējušo Satversmes tiesas spriedumu? Jurists Kaspars Herbsts klausītājiem soli pa solim izskaidros, kas notika pēc šī sprieduma, kurā bērna mātes dzīvesbiedrenei tika piešķirts tēva paternitātes pabalsta iespējas, kā arī kāda bija domapmaiņa un norise TM izveidotajā Darba grupā un kā mēs nonācām pie tā, ka šobrīd Saeimā tiek virzīts Civilās savienības likumprojekts? Vēlreiz skaidrosim, kādēļ pret to ir nopietni iebildumi gan konservatīvās sabiedrības pārstāvjiem, ekspertiem un juristiem, gan arī lielāko Latvijas konfesiju vadītājiem.

Raidījuma vadītāji

  • Viktorija Slavinska-Kostigova Viktorija Slavinska-Kostigova