Turpinām runāt ar Kravaļu pāri par to, kā pārvarēt "ledus laikmetus" savstarpējā komunikācijā un kā abiem laulātajiem vienprātībā audzināt bērnus, īpaši, ja viens no viņiem ir "stipras gribas bērns". Šajā sarunas turpinājumā mēs dzirdēsim arī padomu - kā kļūt par autoritāti savam bērnam no sertificētas Sistēmiskās un ģimenes psihoterapijas speciālistes, sertificēta supervizores Kristīnes Mažes.
Pirmdienās 19.00
Trešdienās 01.00 atkārtojums
Kas laulību dara vāju un - kas stipru? Daudzi laulātie pāri iziet cauri smagām krīzēm, kādi - kopā diemžēl nepaliek. Iemesli krīzēm ir pārsteidzoši daudz - finanses, identitātes meklējumi, veselības sarežģījumi, depresijas, atkarības, sānsoļi, komunikācijas trūkums, pagātnes bagāža un vēl. Kā tikt abiem galā, kā nesalūzt un kā palikt kopā līdz sirmam vecumam? Projekts “Laulība-laimīgi līdz mūža galam?” piedāvā radio raidījumus, kur ir iespēja dzirdēt Latvijas laulāto pāru atklātu pieredzi par savām attiecībām un ticības nozīmi laulības ikdienā. Projekts tapis sadarbībā ar biedrību “Asociācija Ģimene”. Klausītāju atsauksmes un komentārus labprāt gaidīsim - musulauliba@gmail.com
Uz viņu nama durvīm ir rakstīts “Katrai ģimenei ir savs stāsts. Laipni lūgti mūsējā!” Arī mēs uzklausījām šī pāra septiņu gadu laulības pieredzes stāstu. Ulvis un Ieva Kravaļi saka, lai tā pa īstam kādam atvērtu savu sirdi, pašiem ir nācies daudz ko mācīties. Gan būt godīgiem, gan spēt nesalīdzināt sevi ar citiem. Ieva ir ārste-rezidente, bet Ulvis iesaistīts daudzās kalpošanas nozarēs. Viņu kā mentoru uzklausa jaunieši un viņš arī šobrīd vada Latvijas Kristīgo studentu brālību. Abi labprāt runā par citu pāru un draugu nozīmi savā laulībā.
Valdis ir pārliecināts, ka laulībā tu satiec cilvēku, kura dēļ esi gatavs pat mainīties. Ar Aigu attiecības aizsākās darba vidē IT uzņēmumā, turpinājumā abi kļuva par Ozolu pāri. Tika uzvarētas gan atkarības - alkohols, datorspēles un izlaidīga dzīve, pasaulē tika laistas divas meitas un pats galvenais - ticība izmainīja abu priekšstatu par laulību un Dieva nodomu tajā. Šobrīd šī ģimene dzīvo īstā kartūziešu klosterī tālajā Spānijā un ir pilnīgi brīvi no visa, kas daudzus ierauj vāveres ritenī - karjera, parādi, dzīvesvieta un priekšstati par drošību.
Sievas atbalsts vīram viņa cīņā ar postošu atkarību ir nenovērtējams, tā ir viena no Laufmaņu pāra atziņām pēc uzvaras pār azartspēlēm. Vēl abi atklāti stāstīs, pie kā var novest sūdzēšanās citiem par savu laulāto un kā laulības komunikāciju iegriezt veselīgā un laimīgā gultnē.
Ingūna par abu komunikāciju šodien saka, ka nu tā ir nepārtraukta un fantastiska, lai arī attiecību sākumā abi teju netika galā ar bloķētām emocijām, nespēju runāt un iekšā urdošo milzīgo nemieru. Kāpēc laulības sākumā bija bailes? Vai tā bija zīme, ka viņš nav īstais? Un kādu ietekmi attiecībās ienesa azartspēļu atkarība, ar ko cīnījās Nils?
Laulībā naudu likt kopā vai katram tērēt savu - uz šo jautājumu sarunas turpinājumā mums atbildēs Bukšu pāris. Un vēl - kur smelties iedvesmu ēst gatavošanā, ja iestājas pagurums un kā uzturs ietekmē laulību un attiecības? Šis jautājums noteikti ir aktuāls daudziem un mēs palūdzām īsu un koncentrētu atbildi sniegt sertificētai uztura speciālistei Gitai Ignacei.
Šajā sarunā Bukšu pāris dalīsies savā pieredzē par to, ko iesākt, lai laulībā finanses nebūtu kā strīdus ābols. Viņiem ir praktiska pieredze tajā, kā tas ir, kad abi strādā un pelna, bet naudas nepietiek, līdz ar to abiem ir padomi citiem laulātajiem, kā pārvarēt finansiālu krīzi un kā gudri ļaut naudai būt par svētību ģimenei. Interesanta ir abu laulāto pieredze izejas meklējumos, kur viņš ir "cipargalva", bet viņa - "brīvais un radošais gars".
Pāris, kurš īpaši uzsver to, ka laulības attiecību konts nedrīkst būt tukšs un novārtā atstāts. Tad, kad pienāk grūtais brīdis, daudz ko izšķir iepriekš uzkrātā intimitāte un spēja vienam otru tomēr sadzirdēt. Piedzīvojot savu attiecību zemo punktu, Vilmārs un Krista atslēdza sociālos tīklus, bērniem un draugiem pieteica netraucēt un abi - runāja turpat 40 sarunas! Tās un arī spēja uzticēt savu stāstu terapeitam atkal satuvināja abus. Šajā raidījumā dzirdēsiet arī atbildi uz jautājumu: "Kā mainās pāru attiecību dinamika pēc 20 un 30 laulībā pavadītajiem gadiem?" Uz to atbildēs supervizors, psihoterapeits un grāmatu autors Gatis Līdums.
Neskatoties uz dziļo krīzi un postošajām sāpēm, sieva nolēma palikt uzticīga savam vīram. Dievs to vainagoja ar piedošanas spēku un svētīja abus ar attiecību dziedināšanu. Andis un Lilita atklāti stāsta, kā pārvarējuši savas laulības zemāko punktu un kādēļ bija nepieciešams pašķirties uz laiku. Abi šodien ir pārliecināti, ka sirdi var izmainīt tikai Dievs un Viņa griba ir pati labākā. Kādu praktisku padomu šajā sarunā laulātajiem pāriem sniegs psihoterapeits Viesturs Rudzītis par nošķirtas telpas un privātā laika nepieciešamību vīram un sievai.
Saruna ar Andi un Lilitu Kudoriem. Viņš pazīstams kā politologs, viņa - personāllietu speciāliste, kopā savā laulībā abi ir 24 gadus. Viņi stāsta, ka savas attiecības uzsāka "kā pēc grāmatas" - pareizi un ļoti kristīgi. Tomēr kad laulībā ienāca sarūgtinājums, tās tika satricinātas. Andis piedzīvoja azartspēļu un alkohola atkarību, savukārt Lilita - līdzatkarības cīņu.
Lielā aizņemtība reiz abu attiecības pagrieza virzienā, kur abi saskārās ar savu lielāko krīzi – vīra sānsoli. Un tikai laulības dotais solījums un abos mītošā pārliecība, ka viss ir atrisināms un nav jāšķiras, ja tiek piedzīvotas kādas grūtības, abus satuvināja vēl spēcīgāk. Kā sievai rīkoties un ko pēc pārdzīvotā secinājusi Agnese? Šajā sarunā dzirdēsim arī mācītāju, Mazirbes rekolekciju centra vadītāju Kārli Irbi, kurš atbildēs uz jautājumu - "Vai pēc laulātā nodevības ir iespēja atjaunot uzticību par visiem 100%?"
Savulaik draugu izteiktā prognoze – “Absolūti nesaderīgs pāris” nepiepildījās. Nu jau 14 gadus Arvils un Agnese Baumaņi ir kopā un lieliski atrod arī viduspunktu abu profesionālajā ikdienā, kur viņš ir jurists, bet viņa – pasākumu režisore. Sarunā par to, kā pārvarēt atšķirības, kas ir nepieciešams jebkurai sievietei, pat, ja viņa iekšēji ir ļoti stipra un ko laulībai nodara milzu aizņemtība.