Šodien Rīgā aizvadīts genocīdā bojāgājušo un cietušo ebreju piemiņas pasākums “Dzīvo gājiens”, kuru organizēja biedrība “Šamir” un Rīgas geto un Latvijas holokausta muzejs. Gājienā tika pieminēti holokausta upuri un atgādināts par ikvienas dzīvības vērtību.
Latvija Otrajā pasaules karā zaudēja ap 70 000 ebreju, kā arī kļuva par kapavietu desmitiem tūkstošu ebrejiem no Vācijas, Austrijas, Čehijas, Ungārijas un citām valstīm. Rīgas geto un Latvijas holokausta muzeja izpilddirektore Jūlija Tereščenko norāda, ka pēdējo gadu laikā ir pieaudzis Rīgas geto un Latvijas holokausta muzeja vietējo apmeklētāju skaits, jo patlaban notiekošais pastiprina cilvēku interesi par holokausta būtību un liek uzdot sāpīgus jautājumus.
Viens no “Dzīvo gājiena” goda viesiem bija organizācijas “European March of the Living” vadītājs Mihaels Gurari, kura vectēvs Mihaels Gurari, viens no Austrijas ebrejiem, pirmskara Latvijā atrada patvērumu no nacistu režīma. Gurari akcentē, ka nepieciešamība saglabāt upuru piemiņu ir ļoti nozīmīga, jo dzīvojam laikā, kad tikai daži no izdzīvojušajiem vēl ir dzīvi. Ir svarīgi, lai holokausta nozīme netiktu noliegta vai izkropļota, un par to ir atbildīgas pēc-holokausta paaudzes.
Pirmo reizi “Dzīvo gājiens” notika 1988. gadā Aušvicas koncetrācijas nometnes teritorijā, Polijā, to rīkoja Izraēlas Izglītības ministrija, un tajā piedalījās galvenokārt jaunieši. Kopš 1996. gada “Dzīvo gājiens” ikgadēji notiek 4. jūlijā, holokausta upuru piemiņas dienā, nu jau ne tikai Polijā – jauni cilvēki piemin holokausta upurus un atgādina par dzīvības vērtību arī gājienos Izraēlā, Lielbritānijā, Austrijā, Kanādā, Ungārijā un Lietuvā. Latvijā gājiens pirmo reizi notika 2010. gadā, to iniciēja rabīns Menahems Barkahans. Katru gadu šis pasākums pulcē ap 200–300 cilvēku, kuri kopā cauri bijušā Rīgas geto ielām dodas līdz Horālas sinagogas memoriālam.
4. jūlijs Latvijā ir sēru diena – Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena, kad atceras 1941. gada traģiskos notikumus. 1941. gada 4. jūlijā nacisti nodedzināja Lielo sinagogu Gogoļa ielā, Rīgā kopā ar tur ieslodzītajiem cilvēkiem.