2022. gada maijā tika uzsākts Īles baznīcas atjaunošanas stāsts. Šobrīd ir paveikta lielākā daļa darbu, taču vēl ir nepieciešams finansiālais atbalsts un palīdzīgas rokas, lai dievnamu pabeigtu un iekārtotu pilnībā.
Uzņēmumu, ziedotāju un brīvprātīgo rokām Īles luterāņu baznīcas atjaunotnē ir paveikts ārkārtīgi daudz – salabota jumta konstrukcija, sienām atjaunots vēsturiskais apmetums, ir jauna apsildāmā grīda, atjaunotas vēsturiskās durvis un ielikti jauni logi. Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma mācībspēku un skolēnu rokām izveidots jauns, tradīcijās balstīts interjers – jauni soli, kalti kroņlukturi, altāris, radīta jauna Jēzus skulptūra. Īles dievnama atjaunošanas ieceres virzītājs Ints Teterovskis stāsta, ka pilnībā pabeigt darbus pie Īles baznīcas iecerēts vēl šogad.
Precīzs Īles dievnama dibināšanas gads nav zināms, taču pirmie dati, kas apliecina baznīcas eksistenci, saistāmi ar 1682. gadu. Īles dievnams ir vienīgā baznīca Zemgalē, kas tika izpostīta 1905. gada revolūcijas laikā. Naktī no 31. jūlija uz 1. augustu baznīca tika aizdedzināta. Smagi cietusi visa iekšpuse, interjers un inventārs. Tomēr drīz pēc tam muižas īpašnieks Ruds fon Herners to licis atjaunot, un 1908. gada 26. oktobrī baznīca tikusi atklāta atkārtoti. Pēc tam baznīca darbojusies līdz Otrā pasaules kara beigām. Kara gaitā tā tika izpostīta tik lielā mērā, ka draudze tā arī nespējusi to pilnībā atjaunot. Pēckara gados baznīcā uz laiku tika turēti lopi, grīdas tika izlauztas un baznīca izlaupīta. Dievnams slēgts kopš 1945. gada. Kad 1965. gadā piespiedu kārtā likvidēja Īles draudzi, baznīcā, lai arī tā bija izpostīta, tika paredzēts ierīkot muzeju, vēlāk klubu un sanatorijas noliktavu. 20. gadsimta deviņdesmitajos gados tika atjaunota Īles draudze, un dievnams atkal nonāca tās īpašumā. Līdz mūsdienām saglabājušās vien baznīcas sienas un iekšpusē atsevišķi gleznojumi uz tām.
Plašāka informācija par dievnama atjaunošanas darbiem un ziedošanas iespējām pieejama interneta vietnē ile.lv. Tāpat būs noderīga arī jebkāda informācija par dievnama vēsturi, fotogrāfijas, apraksti un citi materiāli, tos var sūtīt uz e-pastu: fonds@ile.lv.