Šī gada 25. novembrī Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība (LDGA) publiski aicināja sabiedrību un Saeimas deputātus pievērst uzmanību nepietiekamajam atbalstam ģimenēm ar bērniem, kas atspoguļots 2025. gada budžetā.

Apvienības ieskatā, plānotā nodokļu reforma un valsts atbalsta sistēma ignorē ģimeņu intereses, vienlaikus radot arvien lielāku ekonomisko nevienlīdzību starp mājsaimniecībām ar un bez bērniem. Statistikas dati liecina, ka kopš 2021. gada pieaug nabadzības risks daudzbērnu ģimenēs, kur uz vienu apgādnieku ir vairāki bērni.

Apvienība norāda, ka situāciju varētu uzlabot tikai ievērojami ienākumu palielinājumi, piemēram, paaugstinot ienākuma nodokļa atvieglojumus par apgādājamiem vai palielinot ģimeņu pabalstus. Iecerētā nodokļu reforma tikai pastiprina nevienlīdzību. Piemēram, strādājoša māte ar vienu apgādājamo bērnu saņem minimālu ienākumu pieaugumu, salīdzinot ar bezbērnu personām vai pensionāriem. Šāda situācija rada ne tikai ekonomisko, bet arī sociālo spriedzi. Latvijas dzimstības rādītāji turpina samazināties, un 2025. gada budžets neparedz pasākumus, kas varētu mainīt šo tendenci. Apvienība aicina Saeimu veidot ģimenēm draudzīgāku nodokļu un pabalstu politiku, kas ņemtu vērā mājsaimniecību izmaksu pieaugumu un mazinātu nevienlīdzību. “Katra ģimene, kura audzina bērnus, ir valsts vērtība, nevis slogs,” uzsver apvienības pārstāvji.

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība apvieno 12 reģionālās daudzbērnu ģimeņu biedrības, kas pārstāv ģimenes, kuras bieži vien cīnās klusumā. Apvienības mērķis ir aizstāvēt bērnu un ģimeņu intereses, vēršot sabiedrības uzmanību uz tām aktuālajām problēmām.