Šveices pilsētā Lucernā noslēdzies projekts "Deus in Machina", kurā interesenti kādā katoļu baznīcas kapelā varēja komunicēt ar Jēzus virtuālo avatāru. Šo iespēju kopumā izmantoja apmēram 900 cilvēki.

Divus mēnešus ilgā eksperimenta laikā virtuālais Jēzus datora ekrānā, balstoties uz Svētajiem Rakstiem un ar mākslīgā intelekta palīdzību, atbildēja uz jautājumiem par mīlestību, pēcnāves dzīvi, vientulību, karu, ciešanām un Dieva esamību. Teologs Marko Šmits norādīja: "Daudzi cilvēki nāca ar viņu runāt. Tātad mums reģistrētas apmēram 900 sarunas, un bija visu vecumu cilvēki. Bija ļoti interesanti redzēt, ka cilvēki patiešām runāja ar viņu nopietni." Netika apieti arī jautājumi par seksuālo vardarbību katoļu baznīcā un tās attieksmi pret netradicionālu seksuālu orientāciju.

Lielākā daļa apmeklētāju bija kristieši, bet šo iespēju izmantoja arī ateisti, musulmaņi, budisti un citu reliģiju pārstāvji. Datorspeciālisti balsi un tēlu aizguva no reālas personas un kopā ar teologiem norādīja, ka vēlējās atzīt mākslīgā intelekta pieaugošo nozīmi un izpētīt cilvēku uzticēšanās mašīnai robežas. Tas bijis māksliniecisks eksperiments, nevis mēģinājums aizstāt mācītājus.

Līdzīgā eksperimentā luterāņu baznīcā Bavārijā, Vācijā pagājušajā gadā pasniedza sprediķus, izmantojot mākslīgā intelekta rīkus. Un pagājušajā gadā tika ieviesta arī mākslīgā intelekta uzlabota lietotne, kas ļāva lietotājiem sūtīt īsziņas Jēzum un citiem Bībeles varoņiem un saņemt tūlītēju atbildi.