Dienvidkurzemes novada Bārtas baznīcas apkaimē nesen atrasta dievnama zvana lauska. Tās atrašanas apstākļi ir visai neskaidri, jo darbojušies tā dēvētie "melnie" jeb nelegālie racēji. Tomēr viņi atradumu plāno nevis nodot kādā krāsmetālu uzpirkšanas punktā, bet gan dāvināt ciema muzejam.
Laikposmā no 1560. līdz 1749. gadam Bārtā uzceltas vismaz piecas koka baznīcas, kas nopostītas karos un ugunsgrēkos. Beidzot 1901. gadā pēc Liepājas galvenā arhitekta Paula Maksa Berči projekta uzcelta mūra baznīca. Otrā pasaules kara laikā tā sabombardēta un neglābjami cietis arī baznīcas zvans, par kura izcelsmi vēstures pētniekiem nav nekādu ziņu, un arī viedokļi par tā likteni atšķiras.
Lausku, uz kuras ir uzraksts "BARTAU" tā dēvētās "melnās arheoloģijas" pārstāvji atraduši, visticamāk, netālu no baznīcas, un nolēmuši dāvināt muzejam. Tā kā atradēji nevēlas sevi atklāt, tad lausku nodos vēstures pētniekam Guntim Rolim, kurš ceturtdien to nogādās muzejā. Plašākas ziņas par lauskas atrašanu un nodošanu Rolis gan neatklāj. Tikmēr muzejā norādīja, ka šis būs viens no vērtīgākajiem tā eksponātiem. Bārtas muzeja vadītāja Aija Ķude stāsta, ka šis zvana fragments būs otrs tāds lietiskais priekšmets, kas viņiem ir no Bārtas baznīcas. Jo muzeja krājumā ir tikai fotogrāfijas un Bārtas baznīcas kristāmtrauks. Šo ceturtdien, kad lauska tiks nogādāta muzejā, uz tās apraudzīšanu un pasēdēšanu pie tases kafijas aicināts ikviens interesents.