“Noasa šķirsta skenējumi” komanda darbojas ar mērķi atrisināt vienu no senajām mīklām un noskaidrot, kur atrodas 510 pēdas (~156 metri) garais kuģis. Pētnieki uzskata, ka lielais šķirsts atrodas Turcijā - tikai 30 kilometrus uz dienvidiem no Ararata kalna virsotnes.
Eksperti vēl nav oficiāli apstiprinājuši šķirsta esamību, taču daudzi ir spekulējuši par tā atrašanās vietu slavenā Durupināra veidojuma (Durupinar formation) dēļ. Tā ir pie kalna redzama ģeoloģiska struktūra, kas veidota no limonīta. Tās augstums ir 538 pēdas jeb 162 metri un, pēc Bībelē minētā, tā apmēri ļoti līdzinās Noasa šķirsta izmēriem.
Darbības tā dēvētās “laivas atrašanās vietā” vēl nav sākušās, jo vēl ir jāveic desmitiem ģeofizikālo pētījumu, cilindru formas zemes paraugu urbumi un jāveic rūpīga plānošana.
Vadošais pētnieks Endrjū Džounss skaidroja, ka ģeoloģiskā struktūra atrodas vietā, kur zeme ir birstoša un ir bargas ziemas, tādēļ teritorijas aizsardzība ir pētnieku galvenā prioritāte.
Džounss arī atklāja, ka dažu nākamo gadu laikā viņu partneri no Turcijas universitātes veiks testus, kuri neizjauks ģeoloģisko formējumu. Tiks veikta, piemēram, augsnes paraugu ņemšanu, skenēšana ar radaru un citas metodes, lai noteiktu, vai viņu atklātās struktūras patiešām ir cilvēka radītas vai vienkārši dabiski veidojumi.
Līdz šim komanda jau ir ieguvusi vairākus pozitīvus rezultātus, kas iegūti, testējot zemi, un tie ir tikai kāpinājuši pētnieku komandas sajūsmu par veidojuma atbilstību Bībelē minētajam šķirstam.
Turcijas ģeologs doktors Memets Salihs Bajraktutans (Memet Salih Bayraktutan) pagājušajā gadā ievāca 22 augsnes paraugus no tā dēvētās "laivas formas" iekšpuses un ārpus tās. Atsevišķi paraugi šobrīd ļauj secināt, ka atklājums varētu būt “pūstoša koksne” un “cilvēku radīta būve”, nevis ekoloģiskas izmaiņas ainavā. 2019. gada oktobrī šajā vietā tika veikta arī pilna zemes radiolokatora (GPR) skenēšana, izmantojot divas antenu frekvences. Skenējumi atklāja, ka 22 pēdu (jeb ~ 6,7 meti) dziļumā laivas formas iekšienē atrodas taisnstūra formas.