Nevalstiskās organizācijas, kas apvienojušās Memorandā ģimenes vērtību stiprināšanai, aicina Latvijas politiķus spert izšķirošos soļus demogrāfisko problēmu risināšanai Latvijā un veidot Demogrāfijas un ģimenes lietu ministriju.

 

Apzinoties, ka pēdējo 30 gadu laikā Latvija zaudējusi turpat 1 miljonu cilvēku, šādas ministrijas darbība sekmētu mērķtiecīgāku pieeju demogrāfisko problēmu risināšanai. Trīs galvenie Demogrāfijas un ģimenes lietu ministrijas izveidošanas ieguvumi būtu šādi: koordinēta pieeja, kas apvienotu nozaru ekspertus un mērķtiecīgi veidotu visaptverošu un integrētu politiku, uzlabotu datu vākšanu un analīzi, nodrošinot  aktuālu informāciju par demogrāfiskajām problēmām un to risināšanas mehānismiem, kā arī veicinātu ģimenes vērtības. Ministrijas atbildībā būtu jābūt ģimenēm draudzīgākas sabiedrības veidošana, kas mudinātu jauniešus veidot ģimenes un radīt bērnus.

NVO norāda, ka kopš 2009. gada ir bijuši dažādi mēģinājumi risināt demogrāfijas jautājumus, taču līdz šim tas ir bijis nepietiekami un nav nesis vēlamos rezultātus, tāpēc ir pienācis laiks rīkoties mērķtiecīgāk. Pēdējo 30 gadu laikā Latvijā ir notikušas ievērojamas demogrāfiskās pārmaiņas. Deviņdesmito gadu sākumā Latvijas iedzīvotāju skaits bija aptuveni 2,7 miljoni, šobrīd tas ir samazinājies līdz aptuveni 1,9 miljoniem 2021. gadā.

Dzimušo skaits Latvijā turpina samazināties – 2022. gadā piedzima 15 535 bērni, kas ir viszemākais dzimstības rādītājs pēdējo 100 gadu laikā. Lai nodrošinātu tautas ataudzi, summārajam dzimstības koeficientam jāpārsniedz 2,1. Latvijā 2021. gadā tas bija 1,6. Demogrāfi apgalvo, ka, summārajam dzimstības koeficientam nokrītot līdz atzīmei 1,5, iedzīvotāju skaits strauji samazināsies un tā rezultātā var rasties ievērojamas ekonomiskās un sociālās problēmas, turklāt šādu valsti var uzskatīt par izzūdošo nāciju.