Lietuvas bīskapi aicinājuši valsts vadītājus nepārsteigties, parakstot un ratificējot Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu. Bīskapi aicina šo jautājumu vispirms dziļi izvērtēt, konsultējoties arī ar sabiedrību.
Bīskapu kopīgajā paziņojumā atzīts, ka pati vardarbības novēršana ir cildens un atbalstāms nodoms, tomēr vienlaikus uzsvērts, ka ar to nevajadzētu piesegt atsevišķu sabiedrības grupu ideoloģiskos mērķus, kas ir pretrunā ar tautas identitāti un tās vitālajām interesēm. Bīskapi norāda, ka konvencija balstās uz ideoloģizētu attieksmi pret dzimumu kā sociālu konstruktu, kas nesakrīt ar cilvēka bioloģisko dabu.
Viņi pauž bažas, ka līdz ar minētās konvencijas parakstīšanu un ratificēšanu Lietuva būtu spiesta šādu jaunu dzimuma jeb "dzimtes" jēdzienu ieviest arī savā likumdošanas sistēmā. Bīskapi izsaka šaubas, vai tādēļ, lai novērstu vardarbību pret sievieti ģimenē, nepieciešams mainīt dzimuma jēdzienu. "Konvencija ietver tādas nostādnes, kas izraisa nopietnas šaubas un par kurām pilsoņi līdz šim nav pienācīgi informēti. Sabiedrībai nav arī plašāk izskaidrots, kādas saistības Lietuva uzņemas, parakstot šo konvenciju," teikts paziņojumā.
Tajā norādīts, ka konvencijas parakstīšana Lietuvas tiesību sistēmā nostiprinātu pamatojumu aizliegt šā dokumenta 4.pantā pieminēto diskrimināciju pēc "dzimumorientācijas un dzimuma identitātes", kas var tikt interpretēts plaši un neviennozīmīgi. "Nav paskaidrots, kā šīs nostādnes tiktu piemērotas praksē un kādas jaunas saistības un problēmas varētu radīt valsts institūcijām, izglītības iestādēm un visai sabiedrībai," norāda bīskapi. Konvencijas 12.pants, cita starpā, paredz "veicināt izmaiņas sociālās vides un kultūras noteiktajos sieviešu un vīriešu uzvedības modeļos nolūkā izskaust aizspriedumus, paražas, tradīcijas un jebkādu citu praksi, kuras pamatā ir ideja par sieviešu nepilnvērtību vai par sieviešu un vīriešu lomām, kas padarītas par stereotipiem". Kā uzskata bīskapi, šādu nostādņu pieņemšana var itin viegli tikt izmantota, lai marginalizētu morāles normas un garīgo mantojumu, kas ir tautas vērtību pamatā.
Īpašas bažas paziņojumā paustas par konvencijas 14.pantā paredzētajām saistībām ietvert visu izglītības līmeņu mācību programmās mācību vielu par "tādām dzimumu lomām, kas nav padarītas par stereotipiem", kas, cita starpā, var tikt attiecināts arī uz homoseksualitāti un transseksualitāti. Bīskapi aicina atbildīgās valsts institūcijas un augstākās amatpersonas nepārsteigties ar konvencijas parakstīšanu un ratificēšanu, norādot, ka cildeno vardarbības apkarošanas mērķi nedrīkstētu sasaistīt ar nostādnēm, kas ir svešas gan Lietuvas izglītības sistēmai, gan daudzu vecāku morālajām vērtībām.

Lietuvas bīskapi aicina rūpīgi izvērtēt Konvenciju par vardarbību pret sievietēm
0:00
0:00