Jaunais Romas pāvests Francisks ceturtdien savā pirmajā misē brīdināja, ka Romas katoļu baznīcai jāatjaunojas, un brīdināja par briesmām, kādas radītu bezdarbība šajā jomā. 76 gadus vecais pāvests savā misē Siksta kapelā paziņoja kardināliem, ka baznīca bez atjaunošanās riskē «kļūt par līdzjūtīgu nevalstisko organizāciju» bez garīgiem pamatiem.
"Es vēlētos, lai pēc šīm žēlastības dienām mums visiem pietiktu drosmes staigāt Tā Kunga priekšā," savā pirmajā dievkalpojumā, kuru Francisks vadīja pāvesta statusā, ceturtdien norādīja jaunais baznīcas galva. Viņš brīdināja kardinālus par "sātana pasaulīgumu" un "trīsām", kas var apgrūtināt "staigāšanu, celšanu un bikti".
Savu pontifikātu jaunais katoļu baznīcas galva uzsāka, tiekoties ar Romas iedzīvotājiem un noliekot ziedus pie Jaunavas Marijas tēla. Piektdien Francisks pieņēma kardinālus pirmajā oficiālajā audiencē, lai gan viņa inaugurācijas ceremonija paredzēta tikai otrdien. Tuvāko dienu laikā paredzēta arī Franciska tikšanās ar bijušo Romas pāvestu Benediktu XVI, kurš šo amatu atstāja 28.februārī. Pāvesta Franciska inaugurācijas mise notiks otrdien Svētā Jāzepa dienā, kas ir nozīmīgs datums katoļu svētku kalendārā, jo Jāzeps ir kristīgās baznīcas svētais aizbildnis.
Jaunais pāvests tiek uzskatīts par pieņemamu gan katoļu baznīcas konservatīvajam, gan reformistu spārnam, bet, veicot pārmaiņas, ir kļuvis pazīstams ar piesardzīgu un apdomīgu rīcību. Viņš ir jau iegājis vēsturē kā pirmais Latīņamerikas un jezuītu pārstāvis Romas katoļu baznīcas vadītāja amatā, tomēr viņš zināms arī sava pieticīgā dzīvesveida un uz sociālajiem jautājumiem orientēto uzskatu dēļ. Viņš ir nelokāms tradicionālists, piemēram, seksuālos jautājumos, bet liberāls sociālā taisnīguma jautājumos. Baznīcas analītiķi norāda, ka Franciska pilnvaru laikā baznīca lielā mērā pievērsīsies sociālajiem jautājumiem un nabadzībai tā vietā, lai galveno uzmanību vērstu uz materiāliem un seksuālas dabas jautājumiem baznīcā.
Bergoljo ir dzimis 1936.gada 17.decembrī itāļu imigrantu daudzbērnu ģimenē Buenosairesā, viņa tēvs bija dzelzceļa strādnieks. Jaunais pāvests vairākkārt uzsvēris sociālās nevienlīdzības grēku, kas «ierobežo daudzu mūsu brāļu iespējas uz pilnīgāku dzīvi». Bergoljo tika ordinēts par priesteri 1969.gadā un ir vadījis jezuītu ordeņa Argentīnas provinci. 1998.gadā viņš kļuva par Buenosairesas arhibīskapu metropolītu, bet kopš 2001.gada bija kardināls. Kardināls Bergoljo savos sprediķos Argentīnā bieži uzsvēris sociālo atstumtību, netieši kritizējot valdību. Viņš zināms arī ar savu pieticīgo dzīvesveidu - Argentīnā viņš izmanto metro un autobusus, bet uz Romu dodas lidmašīnu ekonomiskajā klasē. Arī pēc ievēlēšanas par pāvestu Francisks atteicās no limuzīna, bet kopā ar pārējiem kardināliem autobusā devās uz vakariņām. Arī tērpu izvēlē viņš ir pieticīgs, jo, stājoties kardināla amatā, nav licis pašūt jaunu tērpu, bet izmantojis sava priekšteča valkāto. Romā viņš izvēlējās staigāt savā melnajā kardināla tērpā, nevis vilkt sarkano un violeto kardināla ietērpu.

Pāvests Francisks brīdina katoļu baznīcu – pēdējais laiks atjaunoties
0:00
0:00